Bezhistamínové, vegan či bio víno – čo by ste mali o nich vedieť

Naša doba sa hýbe dopredu míľovými krokmi. Stále viac zisťujeme o oblasti potravinových intolerancií a preferencií. Zmeny sa nevyhli ani vinárstvu a na trhu sa objavujú trendy v podobe bezhistamínových, resp. nízko histamínových, bio či vegan vín. Čo sa o nich oplatí vedieť a aký je medzi nimi rozdiel? Bezhistamínové vína sú vhodné pre ľudí trpiacich histamínovou intoleranciou (HIT). Problém v ich strave spôsobuje aminokyselina histamín, na ktorú je víno bohaté.  Avšak špeciálnou výrobou sa dá docieliť, minimálne množstvo histamínu vo vínach ktoré nesú názov bez histamínové resp. vína s nízkym obsahom histamínu a teda sú vhodné na konzumáciu aj pre ľudí trpiacich intoleranciou HIT. Tiež sa často stretávame i s prívlastkom vegan. Vegan diéta sa zakladá na absolútnom vylúčení živočíšnych produktov.

Prečítajte si viacej o histamínovej intolerancií a jej diagnostike a následnej liečbe.

Áno, víno pochádza z bobúľ hrozna, ktoré sú rastlinné. Pri jeho výrobe však dochádza k ďalším krokom, ktoré zahŕňajú použitie želatíny (produkt z hovädzích kostí), kazeínu (mliečny pôvod) alebo albumínu (pôvod vo vajíčkach). Vo vegan vínach sa však s niečím podobným nestretnete. Samostatnou kategóriou sú vína s prívlastkom BIO víno. Ich tajomstvo tkvie v tom, že pri ich výrobe a pestovaní hrozna nie sú použité žiadne chemické látky v podobe umelých pesticídov či hnojív.

Ako prebieha pestovanie hrozna a samotná výroba?

V prípade BIO víno sa celá výroba riadi zásadami ekologického poľnohospodárstva. V konečnom produkte tak nie je možné, aby sa nachádzali stopy akýchkoľvek chemických látok. Víno je vyrábané s ohľadom na životné prostredie. V prípade bezhistamínových a vegan vín je proces o trochu náročnejší. Dozreté bobule musia byť zbierané v pravý čas a musia byť rýchle spracované. Obecne platí, že čím dlhšie bobule stoja, tým vyšší obsah histamínu sa v nich nachádza.

Na výrobu bez histamínových resp. vín s nízkym obsahom histamínu je potrebná špeciálna zmes kvasiniek a rýchla nadväznosť krokov v podobe vyjasnenia muštu, filtrácie a extrémne strážená fermentácia. Potrebná je i laboratórna kontrola, prípadne ďalšie zníženie hladiny histamínu v podobe pridania špeciálnych enzýmov. Absolútne odstránenie histamínu nie je možné. V bez histamínových, resp. vínach s nízkym obsahom histamínu sa tak nachádza histamín do hodnoty 0,3-0,5 mg na 1 liter, čo je vo všeobecnosti vnímané ako bezpečné. Okrem toho sa do vína nesmú pridať žiadne živočíšne produkty, aby si zároveň mohlo zachovať prívlastok vegan.

Vinárstva ponúkajúce špeciálne druhy vín

Ak hľadáte vína, ktoré by Vám mohli splniť sen o bezpečnom víne, či odzrkadliť Váš životný štýl, máme pre Vás dobré správy. V prípade, že túžite po BIO víne, siahnite po produktoch napr. vinárstva Domin & Kušický. Zaujímavý výber bezhistamínových a vegan vín zas objavíte TU