Zábavné bublinky v každom dúšku – vychutnajte si leto

Frizzante , prosecco  priatelia

Oslavy si zaslúžia špeciálny prípitok, a tak niet divu, že väčšina z nás siaha po bublinkách, ktoré naozaj prinášajú so sebou neobyčajnosť. Dnes máme na výber z mnohých šumivých vín, ktoré nás dokážu očariť svojou lahodnosťou a nespútanou chuťou. Ako však medzi nimi rozlišovať? Pri výbere neodolateľných bubliniek sa stretneme s názvami ako šampanské, Prosecco a Frizzante. Poznáte rozdiel medzi nimi?

Základné rozdiely, ktoré by nebolo na škodu vedieť:

Snáď najznámejším nápojom osláv je šampanské. Pravé šampanské je značkové šumivé víno, ktoré pochádza z francúzskej oblasti Champagne a tradične sa vyrába z troch odrôd: Pinot Noir, Chardonnay a Pinot Meunier. Francúzska vláda niekoľkými dekrétmi obmedzila výrobu šampanského na dané oblasti a zvyšok šumivých vín pochádzajúci z Francúzka smie používať názov crémant.

Traduje sa, že šampanské vzniklo úplnou náhodou skvasením vína. Či je to pravda, netušíme, ale šampanské sa vyrába prísne stráženým postupom, ktorý zahŕňa dvojité kvasenie vo fľaši. Po ručnom zbere hrozna sa bobule opatrne lisujú a k šťave sa pridáva zmes kvasiniek. Potom dochádza ku kvaseniu v sudoch a následne i v samotných fľašiach.

Šampanské si však rozhodne zaslúži výnimočné udalosti, ktoré stoja za zapamätanie. Kvalitnú fľašu šampanského môžete poňať i ako darček pre milovníka kvality a tradície.

Druhým a mimoriadne populárnym nápojom je Prosecco. Jemné šumivé víno sa pôvodne vyrábalo len v Taliansku, ale dnes sa môžeme stretnúť s týmto označením u vín, ktoré pochádzajú z celej Európy. Odroda, ktorá sa na prípravu Prosecca používa, sa nazýva Glera. Prosecco sa pri svojej výrobe ochladzuje na 5°C a následne kvasí spoločne s cukrom a kvasinkami po dobu 30 dní, kým vznikne záverečný produkt.

Posledným z radu favoritov je Frizzante alebo jemne perlivé víno. Termín sa na začiatku používal ako označenie pre Prosecco, ale dnes označuje samostatnú kategóriu vín. Označuje fakt, že pri plnení vína do fliaš bolo použité malé množstvo oxidu uhličitého. Je to mimoriadne populárna metóda. Medzi vyhľadávané druhy odrôd patria Müller Thurgau, Pesecká Leánka i Muškát.  

Zábavne bublinky

Leto – čas zábavy

Vychutnajte si leto plnými dúškami. Pri letných grilovačkách či posedení s priateľmi rozhodne oceníte jemnú a znamenitú chuť Prosecca alebo Frizzante. Prinášajú so sebou zábavu, uvoľnenie i nádych sviatočnosti. Sú vynikajúcim nápojom pre tých, ktorí si radi užívajú kúzlo prítomného okamžiku.

Nechajte sa inšpirovať na našej stránke www.jasomvino.sk